Otázky a odpovědi

Kdy poznám, že fenka hárá a jak se to projevuje?

Fenka hárá v pravidelných intervalech, většinou po půl roce, ale časté nejsou ani vyjímky, že hárá po 8 či 9 měsících. Každopádně každý začátečník to zjistí tehdy, když si jeho fenečka zašpiní krví pelíšek (některá fenka je velice čistotná a vylizuje se tak, že tento první znak hárání můžeme zprvu i přehlédnout). Další znak háravé fenky je, že vulva je zduřená a viditelně zvětšená. Dále některé fenky již od počátku hárání změní chování (lze to nazvat sexuálním harašením :-)). Každopádně hned nepanikaříme, při prvním příznaku zavoláme nejprve majiteli pejska, že se doba krytí blíží a domluvíme se kdy se přijedeme s fenkou na pejska podívat. Naplánovat první návštěvu je ideální tak na 9 den hárání. To se pejsci očichají a pokud fenka již pro pejska bude svůdná, dojde ten den již i ke krytí. Pokud pejsek ještě nebude projevovat dostatečný zájem domluvíte se na další návštěvě za další dva dny, což je 11 den hárání. Ze zkušenosti uvádím že je ideální krytí uskutečnit mezi 9-13 dnem hárání. Při krytí můžeme částečně i pomoci tím, že fenku budeme přidržovat (pokud to krycímu pejskovi nevadí).

Nezapomeňte, že před krytím je nutné fenu odčervit.

 

 

Jak zjistím, že je fenka březí a jak ji krmit?

Fena je březí v průměru 63 dní. Může ale rodit dříve, nebo naopak o několik dní později. Je obvyklé, že rodí i před 63 dnem. Některé fenky rodí i 56.den. Po porodu můžou štěňata vypadat, že nepřežijí, ale mnohdy to nebývá pravda. Každopádně to chce mít před porodem zhruba 14 dní připravené místo, (ohrádku) a bedničku (porodničku), s pelíškem, kde fenka ví, že může klikoliv si jít odpočinout a nikdo ji nebude rušit. Je potřeba, aby si na tohle místo pomalu zvykala. Zhruba týden před porodem už je zvyklá a chodí si tam sama lehnout. Je třeba ji nijak nestresovat, necestovat s ní a pokud možno jí zajistit klid.

 

Ode dne, kdy jsme nakryli odpočítáme 9 týdnů a poznamenáme si tento datum v kalendáři. V práci (pokud to lze)si naplánujeme kolem tohoto očekávaného dne dovolenou, abychom byli k dispozici jako porodníci. Pokud to možné není, fenka pokud je dobře stavěná, (má průměrnou váhu kolem 2 - 2,5g v dospělosti-před nakrytím) a nemá jiné skryté vady, či genetické negativní předpoklady, by měla s největší pradvěpodobností rodit normálně. Je dobré včas zajistit, aby březí fenku prohlédl veterinář, který příp. může upozornit na eventuální rizika.

 

BŘEZOST se pozná, ale myslím si, že není třeba snažit se po týdnu březosti veterinárními složitými vyšetřeními zjišťovat zda je fena březí. Je dobré vyčkat do 5. týdne, kdy se fence začne zakulacovat bříško. Není dobré ze zvědavosti jezdit po 3.týdnu ihned na ultrazvuk, který není stoprocentní a zbytečně můžou vznikat problémy se sdělením mylných informací.

Do 4. týdne počkáme v klidu a pokud není fenka odčervená před nakrytím, poté s odčervením počkáme až po porodu,neboť odčervovací tableta může případně vyvolat stahy a předčasný porod. Prozatím krmíme stejně jako jsme krmili před krytím, ale od poloviny březosti podáváme stravu již pro březí fenky (obohacenou). Chyba je fence zvýšit hned ze začátku krmnou dávku! Fena ztloustne a může se jí hůř rodit. 

Zhruba v pátém týdnu se naší fence teprve začne zvětšovat viditelně bříško. Teď jí teprve začneme dopřávat, zvýšíme ji příděl stravy, pokud jsme krmili jednou za den, rozložíme jí krmení na dvakrát (ráno, večer). Zkvalitníme stravu. Není potřeba dodávat žádné jiné doplňkyové preparáty, neboť to vše je zahrnuto v kvalitní granulované stravě (Royal Canin, Proplan aj.) Je vhodné chodit na delší procházky a věnovat jí pozornost, neboť fenka bývá více mazlivá. Navíc pohyb dobře působí na pozdější bezproblémový průběh porodu. Jinak fenka po nakrytí se může stát lenivou a může mít tendence k tloustnutí.

 

 

Co je EKLAMPSIE (odvápnění) a jak ji poznám?

Příznaky eklampsie:           

Eklampsie je velice vážná porucha, která je však snadno poznatelná, obzvlášť, když jde o kojící fenu. Z počátku bude postižená fena neklidná a nervózní, během krátké doby ji začnou jakoby tuhnout nohy, může se motat a ztrácet orientaci. Případně se nebude moct postavit na nohy nebo bude chodit velmi ztěžka na neohybných nohách. Její teplota může stoupnout až na 105F (40,6 C) a její dech se velmi zrychlí. V tomto případě by fena mohla zemřít, pokud by jí nebyla poskytnuta  pomoc. 

Léčba:           

Pokud máte podezření na eklampsii, vyhledejte veterináře a odstavte štěňata od feny nejméně na 24 hodin. Krmte je náhradním štěněcím mlékem. Doktor vám může eklampsii potvrdit krevním testem, kterým zjistí hladinu kalcia v krvi. Eklampsie se dá velice rychle napravit – pokud veterinář aplikuje doplňkový vápník přímo do žíly. Fena by měla být pozorně sledována, protože by mohla nastat srdeční arytmie. Pak bude následně podáván dodatkový vápník podle potřeby. Pokud se fena rychle zotaví, mohou se k ní postupně vracet štěňata. 

Prevence:           

Jestliže fenu již jednou eklampsie v době kojení postihla, je pravděpodobné, že se bude opakovat i v dalších vrzích, pokud se včas nepostaráte o prevenci. Podávání doplňkového vápníku nehraje velkou roli v prevenci proti této poruše. Naopak – předávkování v době březosti může eklampsii dokonce vyvolat.           

Všechny preparáty vápníku musí být podávány ve správném poměru s fosforem (poměr by měl být minimálně 1:1) navíc se doporučuje krmit dietou se sníženým obsahem sóji a rostlinných produktů, které v kombinaci s vápníkem vápník vážou a neumožní proto vstřebávání do těla feny. Ta se pak stává náchylnější k eklampsii.            

Předcházet eklampsii lze i tím, že fenu nenecháme neustále u štěňat, ale budeme ji přes den dávat od štěňat pryč mezi jednotlivým kojením (cca vždy na 2 hodiny). Pokud fena u štěňat leží neustále, tak štěňata sají v kratších intervalech a postupně. Fena si neodpočine!

Jak naučit štěňátko čistotnosti?

Po příchodu štěňátka do nového domova je ideální, aby si jeho nový pán vzal alespoň týden dovolenou a mohl se mu tak neustále věnovat. Pak je možné ho naučit čistotnosti mnohem rychleji, než když si štěně přivezete domů a druhý den již musíte do práce. Pokud v práci dovolenou nedostanete, doporučuji odebrat štěně od chovatele v pátek a věnovat se mu tak alespoň celý víkend. Štěně po každém probuzení, po jídle a hře vezměte ven a učte ho, aby se venčilo venku během procházky. Pokud se mu to podaří, moc a moc ho pochvalte. Také ho doma pozorujte a jakmile se vám bude zdát, že začíná být nervozní a hledá místo, okamžitě s ním utíkejte na vyvenčení ven. Pokud ho načapáte při čůrání doma, tak ho pokárejte hlasem, něco jako fůůůj, ošklivý pes a přitom ho drapněte a leťte s ním zase ven. Pokud se tam dovenčí musí následovat obrovská pochvala. Pokud najdete loužičku a štěně u ní už není, je zbytečné mu cokoliv říkat, nebo nadávat, už si to nespojí a nepochopí, proč jste na něj zlí.

Kolik má jíst štěňátko čivavy?

Lidé si často myslí, že štěně čivavy se nesmí moc krmit, jinak příliš vyroste. Je to ta největší fáma, která mezi lidmi koluje.Krmte štěně tolik, kolik sní. Velikost je daná čistě geneticky. Kdyby se štěně málo krmilo, dosáhli byste jen podlomeného zdraví, přičemž velikost v dospělosti zůstane stejná. A poslední poznámka.

Jak zbavit štěně parazitů, nebo blech?

Psa, nebo štěně nejdříve vykoupeme v antiparazitálním šamponu (např. Orthosan) a poté se aplikuje další den nějaký přípravek proti blechám (sprej nebo kapička za krk), např. Frontline. Stejně tak je nutno vyprat všechny psí věci, pořádně a důkladně vytřít,event. vyluxovat podlahu. Vajíčka a blechy jsou většinou mimo psa - na zemi, v pelechu, v koberci a na psa se skočí jen napít. Řádný úklid i s přípravky proti blechám je nutno několikrát zopakovat, ať je jistota, že všechny zárodky jsou zahubeny.Přípravky jsou např. Arpalit NEO - ektoparazitický přípravek, který se používá jak na zablešené zvířata tak i na pelech.,příp. na sedačku a koberec. Pokud je zamoření bytu velké, je nutno vystříkat vše, kde se pejsek pohyboval, včetně koberců, rohů v místnostech. Při vystříkání celého bytu je nutné otevřít okno. Po zaschnutí přípravku je nutné vše důkladně vyluxovat.
Po ošetření pejska je vhodné kapičku Frontline nebo sprej opakovat nejpozději za měsíc znovu a musí se aplikovat na všechny psy v domácnosti. Stejně tak, pokud máte i kočku, musíte ošetřit i kočku.

Jak odnaučit psa značkovat?

Nejrychlejší pomocí je nasadit mu břišní pás, někteří pejskové pak vůbec neznačují nebo když ano, tak jde moč do vložky. K zakoupení je ve zverimexech, či chovatelských potřebách. Je nutno s ním chodit často ven na venčení a doma ho hlídat. Jakmile by zvednul nohu tak ho okřiknout FUJ. Když se podaří jej odchytit včas tak s ním ihned jít ven a po vykonání potřeby jej hodně pochválit, event. můžno podat malý pamlsek. Zpravidla se naučí brzy - během 14 dnů  čistotě, pokud se zpočátku hlídá.